Вардар со 4 репрезентативци во У20

Нашиот клуб оваа сезона е со вкупно 13 репрезентативци во националните селекции.

Сериозната работа, професионалниот пристап и талентираните играчи се уште еден доказ дека нашите кошаркари се на правиот пат во кошаркарскиот свет.

Во составот на репрезентацијата до 20 години, од Вардар на списокот се најдоа 4 играчи и помошник на селекторот Василев е нашиот тренер на сениорскиот тим Дарко Радуловиќ.

ЕЛВИС ХОТ

 

ПЕТАР ПРЕНТОВИЌ

 

МИЛЕ СТАНИМИРОВИЌ

ИВАН ВОЛКАНОВСКИ

Со оваа генерација Европското Првенство ќе се одржи во Бугарија од 13-22 ЈУЛИ во Софија, Бугарија.

Последни пријателски натпревари пред заминување за Европското првенство (дивизија Б) младинците ќе одиграат во Софија против Бугарија и во Скопје против Романија.