Сениорите го надиграа Шкупи

На денешното “дерби” во Кале, нашите сениори со двојно убедлива предност ја надиграа екипата на Шкупи.

Уште во првата четвртина се знаеше победникот кога резултатот на семафорот гласеше 40:08. Предноста само растеше, за да на крајот на третата четвртина имаме +68 поени разлика за нас (104:36) и краен резултат 118:59.

На овој натпревар шанса добија и младите играчи и сите се запишаа во листата на стрелци. Темелковски оствари дабл-дабл со 13 поени и 10 скокови.

Стрелци: Ивановиќ 18, Цветковски 12, Серафимов 2, Темелковски 13, Радош 8, Шалев 5, Анастасов 6, Волканоски 11, Прентовиќ 6, Данилов 5, Станимировиќ 10, Тарнер 2.